P275N trykbeholdere stålpladeer en normaliseret finkornet-strukturstålkvalitet defineret i henhold til EN 10028-3. Den er specielt designet til brug i trykbeholdere, kedler og varmebestandigt udstyr, hvor pålidelig styrke og svejsbarhed er påkrævet.

P275N trykbeholdere stålplade
Klassedefinition af P275N stål
Betegnelsen P275N følger en standardnavnekonvention:
P=Trykbeholderstål
275=Minimum flydespænding på 275 MPa
N=Normaliseret eller normaliseret rullet leveringstilstand
Så P275N Materiale er en normaliseret trykbeholderstålkvalitet med en minimum flydespænding på 275 MPa.
Standard og klassificering af P275N stål
| Punkt | Detaljer |
|---|---|
| Standard | EN 10028-3 |
| Stål kategori | Trykbeholder stål |
| Grad | P275N |
| Leveringstilstand | Normaliseret (N) |
| Stål type | Fint-strukturstål |
Denne klassificering sikrer, at P275N trykbeholderstål opfylder strenge krav til mekaniske egenskaber og svejsbarhed.
Mekaniske karakteristika for P275N-stål
| Ejendom | Værdi |
|---|---|
| Udbyttestyrke | Større end eller lig med 275 MPa |
| Trækstyrke | 390-510 MPa |
| Forlængelse | Større end eller lig med 22 % |
| Slagtest | Større end eller lig med 27J @ 0 grader |
Disse egenskaber gør P275N-materialet velegnet til applikationer med medium-tryk og moderate-temperaturer.
Tilsvarende kvaliteter af P275N stål
P275N stål har tilsvarende eller lignende kvaliteter i andre internationale standarder:
| Standard | Tilsvarende karakter |
|---|---|
| ASTM | A516 klasse 60 |
| DIN | WStE 285 |
| BS | 224Gr.430 |
Disse ækvivalenter indikerer, at P275N trykbeholderstål har sammenlignelig ydeevne på tværs af forskellige globale standarder.
Anvendelser af P275N stål
På grund af dets afbalancerede egenskaber er P275N materiale meget udbredt i:
- Kedel fremstilling
- Trykbeholdere og tanke
- Olie & gas lagerudstyr
- Varmevekslere
- Kraftværkskomponenter
Den er især velegnet til applikationer, der kræver god svejsbarhed, moderat styrke og stabil ydeevne under tryk.
Kvaliteten af P275N trykbeholderstålplade refererer til et normaliseret fin-kornet stål med en minimum flydespænding på 275 MPa, produceret i henhold til EN 10028-3.

Det er et pålideligt og omkostningseffektivt P275N-trykbeholderstål, der i vid udstrækning anvendes i industrielt udstyr og tryksystemer.
Hvis du leder efter en pålidelig P275N-stålleverandør, leverer vi P275N-materiale af høj-kvalitet med fuld certificering, konkurrencedygtige priser og hurtig levering.
Kontakt os i dag for at få det seneste tilbud og teknisk support til dit projekt.
Kontakt nu for at få P275N stål tilbud

Hvad er kerneforskellene mellem P275N, P275NH, P275NL1 og P275NL2?
Kerneforskellene ligger i slagprøvetemperatur og anvendelige arbejdsforhold. Alle fire kvaliteter har en minimum flydespænding på større end eller lig med 275 MPa (for tykkelse mindre end eller lig med 16 mm) og overholder EN 10028-3 standarden:
P275N: Slagtest ved -20 grader, velegnet til trykbeholdere med normal temperatur og generelle industrielle rørledninger;
P275NH: Slagtest ved -20 grader, optimeret til høj-temperaturydelse, kan tilpasses til medium-til høj temperatur trykudstyr under 350 grader;
P275NL1: Slagtest ved -40 grader, velegnet til lagertanke og separatorer med lav temperatur i kolde områder;
P275NL2: Slagtest ved -50 grader, der tilbyder den bedste sejhed ved ultralav temperatur, der kan tilpasses til kryogent udstyr såsom flydende nitrogen/LNG-systemer.
Hvad er de tilsvarende numeriske betegnelser for disse fire karakterer?
P275N: 1.0483;
P275NH: 1,0485;
P275NL1: 1,0488;
P275NL2: 1,1104.
Påvirker tykkelse ydeevnen?
Ja, det gør det. Når tykkelsen overstiger 16 mm, falder flydespændingen gradvist (f.eks. større end eller lig med 245 MPa for 63~100 mm), og sejheden ved lav-temperatur falder også lidt. Til ultra-lavtemperaturarbejdsforhold med tykkelse >40 mm anbefales det at prioritere P275NL2 og øge prøvetagningsforholdet til slagtest.
Hvad er de vigtigste mekaniske egenskabsindikatorer for de fire kvaliteter?
Udbyttestyrke (ReH): Større end eller lig med 275 MPa for tykkelse Mindre end eller lig med 16 mm, svagt faldende med stigende tykkelse (f.eks. Større end eller lig med 255 MPa for 40~63 mm);
Trækstyrke (Rm): 410~560MPa;
Slagenergi (KV): Større end eller lig med 27J for hver tilsvarende anslagstemperatur (regelmæssig forsyning møder Større end eller lig med 40J for at øge sikkerhedsredundansen);
Forlængelse (A): Større end eller lig med 22%~24% (justeret med tykkelse).
Hvad er rækken af tilgængelige dimensioner?
Tykkelse: 6mm ~ 300mm;
Bredde: 1500mm ~ 4800mm;
Længde: 6000mm ~ 18000mm;
Skræddersyede skære-, bore- og affasningstjenester er tilgængelige med en mindste skærestørrelse på 500×500 mm.
Hvordan er svejsbarheden, og hvad er svejseanbefalingerne?
Den har fremragende svejsbarhed (CEV mindre end eller lig med 0,43%) med anbefalede løsninger:
Svejseforbrugsstoffer: E5515-C1 til manuel lysbuesvejsning, H08MnA+F55A4 flux til nedsænket lysbuesvejsning og ER50-6 til gasmetalbuesvejsning;
Forvarmningskrav: Ingen forvarmning nødvendig for tykkelse mindre end eller lig med 30 mm; forvarm til 100 ~ 150 grader for tykkelse >30 mm;
Interpass-temperatur: Mindre end eller lig med 250 grader, med varmetilførsel styret til 15~35kJ/cm;
Efter-svejsningsvarmebehandling (PWHT): Anbefales til tykke plader (~50 mm) – afspændingsudglødning ved 580~620 grader i 2 timer.
Kan P275-serien erstattes af ASTM A516 Gr70 (amerikansk standard) eller Q345R (kinesisk standard)?
vs. ASTM A516 Gr70: Lignende styrke, men P275-serien tilbyder bedre lav-temperatursejhed
. P275-serien foretrækkes til europæiske projekter, mens ASTM A516 Gr70 er velegnet til nordamerikanske projekter;
vs. Q345R (GB 713): Q345R har højere flydespænding (Større end eller lig med 345MPa), men P275-serien udmærker sig ved lav-temperaturydelse (-20 graders slag) og højtemperaturstabilitet. For internationale projekter anbefales det først at vælge efter EN-standarden.
Hvad er forskellene mellem P275NL1/NL2 og 16MnDR (kinesisk standard)?
16MnDR (GB 3531): Slagtest ved -40 grader, flydespænding Større end eller lig med 315 MPa, velegnet til husholdningsprojekter med lav temperatur;
P275NL1: Slagprøve ved -40 grader, flydespænding Større end eller lig med 275MPa, tilhørende det europæiske standardsystem med højere international anerkendelse;
P275NL2: Slagtest ved -50 grader, giver bedre sejhed ved lav temperatur end 16MnDR, der kan tilpasses til mere alvorlige kryogene arbejdsforhold.
| Anden stålplade | ||||
| Navn | Materiale | Specifikation (mm) | Tons | Bemærkning |
| Beklædt stålplade | P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316, A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304, A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L, A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304 ,A516Gr70+410,A516Gr70+904L |
2-300 mm (baseret plade), 1-50 mm (sammensat plade) | / | UT, AR, TMCP.Normalized, Quenched and Tempered, Z-retningstest, Charpy V-Harv-påvirkningstestTredjepartstesten, belagt eller sprøjteblæsning og maling. |
| Lav legering | Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J{10}}N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo | 6 - 350 | 5788.56 | Normalisering, hærdet, kontrolleret valsning, varmvalsning, varmvalsning, 1. inspektion, 2. inspektion, 3. inspektion |
| Trykbeholderplade | Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA285, SA7Gr, SA718, SA7Gr, SA718 SA387Gr22, P265,P295,P355GH,Q245R(R-HIC),Q345R(R-HIC) | 3 - 300 | 8650 | Normalisering, hærdet, kontrolleret valsning, varmvalsning, varmvalsning, 1. inspektion, 2. inspektion, 3. inspektion |
| Plade med høj-styrke | WH785D/E,Q960D/E, Q890D/E,WH60D/E,WH70B,Q550D,Q590D,Q690D/E | 8 - 120 | 3086.352 | Slukket og hærdet |
| Slidfast-plade | NM360, NM400, NM450, NM500 | 6 - 150 | 3866.297 | Slukket og hærdet |
| Broplade | Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 | 8 - 200 | 2853.621 | Varmvalsning, normaliseret, varmvalsning kontrolleret valsning, bratkølet og hærdet + sejhed og skørhed |

